MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN KAMUOYU DUYURUSU

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN KAMUOYU DUYURUSU

MYK Mesleki yeterlilik belgesi ve Mesleki yeterlilik sınavları ile ilgili haber ve duyurulara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.


 • MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN KAMUOYU DUYURUSU

  Medyada yer alan “Sahte belge skandalı!” başlıklı haberlerde İzmir’de Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İzmir Menderes Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen 19.832 kurs bitirme belgesinin iptal edildiği belirtilirken “Mesleki Yeterlilik Belgesi İptal Edildi” şeklinde kamuoyunu yanıltıcı ifadeler yer almaktadır.

  Habere konu olan kurs bitirme belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezleri tarafından düzenlenmekte olup bu belgelerin Mesleki Yeterlilik Belgeleri ile bir alakası bulunmamaktadır.

  Mesleki Yeterlilik Belgeleri, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş ve Türk Akreditasyon Kurumu tarafından TS/EN ISO 17024 Personel Belgelendirme uluslararası standardında akredite edilmiş Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından ulusal meslek standartları ve yeterliliklere dayalı olarak başından sonuna kadar görüntülü olarak kayıt altına alınarak yapılan teorik ve performans sınavlarından başarılı olan kişilere düzenlenen belgelerdir.

  Söz konusu haberde adı geçen belge Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kurs Bitirme Belgesi” olup Kurumumuz tarafından verilen Mesleki Yeterlilik Belgesiyle bir ilgisinin bulunmadığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  İlgili duyuruya ulaşmak için tıklayınız https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/haberler/36-departman3/4201-kamuoyuna-duyuru